Ryjewiak – 15.02.2024r

Ostatnio zaktualizowany: 2024-02-18Przez Tagi: , , , ,

Drodzy czytelnicy, zaczyna się robić coraz bardziej nieciekawie. Wojna za naszą wschodnią granicą, do której już zaczęliśmy się przyzwyczajać, może za jakiś czas zawitać do Polski. Prognozy wyborcze w Stanach Zjednoczonych prorokują wygraną Donalda Trumpa, który nie kryje si ę, że jeżeli zwycięży, to zmieni politykę USA wobec Ukrainy i Rosji. Zmieni ją na korzyść najeźdźców, czyli Rosji. A Putinowi to tylko w graj. Dzisiaj wychodzą na jaw dane dotyczące udziału Rosjan w wyborach w Ameryce w roku 2017, kiedy triumfował D.Trump , który też nigdy nie krył swojej sympatii do przywódcy Rosji. I jestem pewien, że USA pod przywództwem tego polityka, niewiele zrobią w przypadku klęski Ukrainy i niewiele zrobi ą, aby bronić krajów bałtyckich i Polski jako kolejnych celów. Dziwi mnie więc tak wielka fascynacja tym politykiem, jaką co niektórzy politycy, ale i też zwykli Polacy przejawiają do niego. Przed nami też wybory – najpierw samorządowe, a potem do europarlamentu. Ukazały się już obwieszczenia dotyczące tych pierwszych. Za chwilę kampania wyborcza ruszy z całą mocą. Nie znamy jeszcze oficjalnych kandydatów na radnych gminnych, powiatowych czy do wojewódzkich. Pojawiają się (na razie) nieoficjalnie pierwsze kandydatury. Oficjalnie mogę tylko napisać, że ja chciałbym po raz kolejny zawalczyć o mandat radnego powiatu. Ale czy mi się uda? To już zależy od Was…

andrzejzwolak@poczta.fm

 

Nabór do przedszkola i szkół naszej gminy

Wójt Gminy w Ryjewie ogłosił harmonogram czynności w postępowaniu rekrutacyjnym w roku szkolnym 2024/2025 dla oddziałów przedszkolnych i do klas pierwszych szkół podstawowych. Z kolei rodzice, których dzieci mają obowiązek nauki w oddziałach przedszkolnych („zerówkach”) mają czas do 22 marca 2024r. aby złożyć wniosek o przyjęcie do tego oddziału. Przypomnę tylko, że jest to obowiązek ustawowy. Podobnie rzecz się ma, jeżeli chodzi o zapisy do klasy pierwszej szkoły podstawowej. Tutaj też termin ostateczny to 22 marca 2024r. Zapisów do szkół muszą dokonać rodzice wszystkich siedmiolatków – także tych, które uczęszczały do „zerówek” – należy dokonać powtórnego zapisu. Druki przyjęć do szkół (SP Ryjewo i SP Straszewo) znajdują się w sekretariatach tych szkół oraz na stronach internetowych tych szkół.. Proszę pilnować tych terminów. Z kolei rodzice mający swoje pociechy w oddziałach przedszkolnych, ale nie kończące w tym roku 7 roku życia i chcący, aby one dalej kontynuowały naukę w tych oddziałach (czyli aktualne rocznikowo sześciolatki) mają czas do końca lutego 2024r. aby złożyć taką deklarację. Druki tych deklaracji znajdują się w sekretariatach szkół (SP Ryjewo i SP Straszewo).

Konfiskata samochodów

14 marca br. wchodzą w życie przepisy umożliwiające konfiskatę samochodów za jazdę po pijanemu. Kiedy będzie można stracić auto? Kara ta może zostać orzeczona w przypadku: (1) jeżeli zatrzymany kierowca ma w organizmie nie mniej niż 1,5 promila alkoholu; (2) kiedy dany kierowca dopuścił się recydywy w okresie 2 lat; (3) kiedy kierowca spowodował wypadek, będąc pod wpływem alkoholu; (4) kiedy kierowca, który spowodował wypadek, zbiegł z tego miejsca (może być trzeźwy). Przepisy dopuszczają też przypadki, kiedy pijany kierowca nie straci samochodu. Będzie to w przypadku kiedy pijany kierowca nie jest właścicielem auta – ale w takim przypadku kierowca może zostać ukarany grzywną będącą równowartością auta. W przypadku kierowców zawodowych, taki kierowca może zostać ukarany nawiązką w wysokości co najmniej 5 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym. Faktem jest, że ilość pijanych kierowców w Polsce jest zatrważająca. W ubiegłym roku Policja zatrzymała 92951 pijanych kierowców. A ilu kierowcom, będącym „na gazie” udało się ominąć kontrole? Pilnujmy się i nie wsiadajmy za kierownicę po „jednym głębszym”.

Niezwykła biblioteka

Nasza, ryjewska Biblioteka Publiczna już nie raz zaskoczyła swoich wielbicieli. I żeby podtrzymać wysoki poziom pracy – zaskakuje po raz kolejny. Biblioteka zaprasza na spotkanie z książką, ale jest to spotkanie szczególne, gdyż połączone z przeniesieniem się w czasie. Do wakacji, w każdym miesiącu zaprezentowana zostanie inna epoka historyczna. Pierwszy etap – to oczywiście prehistoria…Biblioteka, oprócz – rzecz jasna – książek, poleca obejrzeć mini wystawę poświęconą tej epoce. W swoich zbiorach ma np. ząb dinozaura, różne skamieniałości, a także figurkę Wenus z Willendorfu (podobno, ostatnio tam zaginęła…). Wszystkie artefakty są oryginalne (no, dobra – oprócz Wenus) i posiadają stosowne certyfikaty lub zaświadczenia. Warto zajrzeć. Gorąco polecam.

 

„Każdy człowiek, nawet najskromniejszy, zostawia ślad po sobie (…), jego życie zahacza o przeszłość i sięga w przyszłość”
~Antoni Kępiński

Moim koleżankom i koledze Ewie Majewskiej, Katarzynie Klimkiewicz, Adamowi Piekarskiemu i Magdalenie Plichta składam wyrazy serdecznego współczucia wraz ze słowami otuchy z powodu odejścia Mamy i Babci śp. Marii Piekarskiej

 

Kontrole posiadania umów na opróżnianie zbiorników bezodpływowych

W związku ze zmianą przepisów o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, raz na dwa lata Wójt gminy musi dokonać kontroli zawierania umów na opróżnianie zbiorników bezodpływowych (szamb) lub osadników w przydomowych oczyszczalniach ścieków. Kontrola ta polegać będzie na okazaniu umów zawartych z firmami posiadającymi zezwolenie na prowadzenie działalności w tym zakresie oraz na okazaniu dowodów potwierdzających uiszczanie opłat za wykonaną usługę przez te podmioty – mogą to być faktury, rachunki, potwierdzenia dokonanych przelewów. Kontrolę te przeprowadzi upoważniony pracownik naszego urzędu gminy, w siedzibie w Ryjewie, na II piętrze, w okresie od początku lutego do końca czerwca 2024r. W przypadku osób, które nie okażą się ww. dokumentami, kontrola zostanie przeprowadzona na miejscu (tj. w gospodarstwie domowym). Kontrole te zostaną przeprowadzone w okresie – czerwiec – sierpień 2024r. Podczas kontroli, nastąpi aktualizacja ewidencji zbiorników i pracownicy urzędu będą zbierali informacje dotyczące: rodzajów zbiorników, pojemności, częstotliwości opróżniania, roku uruchomienia Przydomowej Oczyszczalni Ścieków, ilości osób zamieszkujących dane gospodarstwo domowe, zużycie wody w m3. W naszej gminie 6 firm posiada zezwolenie wójta na odbiór nieczystości. Są to: PUS sp. z o.o. Kwidzyn (tel. 55 279 34 58); ZGKiM Malbork (55 629 86 00); Cleaner Zakład Sprzątania Elbląg (55 234 03 40); „KOGUT” Usługi Komunalne Ksenia Tyszyńska Sztum (55 277 32 80); WC SERWIS sp. z o.o. Zabrze (32 27845 31); P.W. MODEST” Modest Milbrodt Kwidzyn (55 279 79 75). Jeżeli ktoś z moich Czytelników ma jakieś pytania związane z tą kontrolą, to proszę dzwonić pod nr 55 277 42 70 wew. 32.

Najlepsi uczniowie z I semestrze

Za nami podsumowanie I semestru w szkołach naszej gminy. Najlepszymi uczniami zostali – w Szkole Podstawowej w Ryjewie: klasa 0a – Baniecki Tymon, Bekacz Bartłomiej, Chojnacka Iga, Jędrzejewski Adam, Knabe Zofia, Matusiak Anna, Polakiewicz Jerzy, Warczak Norbert, Wit Szymon, Zdanowicz Antonina. Klasa 0b – Brodecki Miłosz, Gburczyk Franciszek, Lipska Dorota, Podgórski Ziemowit, Przybecka Anna, Reducha Antonina, Śrubkowska Antonina, Wawrzonkowski Maciej, Zabliński Antoni, Żuchowski Radosław. Klasa 1a – Boczek Marek, Czerechowicz Natalia, Melka Kinga, Tomankiewicz Paweł, Zielonko Kornelia. Klasa 1b – Kornytowska Weronika, Dominik Maya, Szymlek Wojciech, Michalska Weronika, Krzymowska Kornelia, Skonieczka Michał, Folcher Patrycja, Hawrylicz Weronika. Klasa 2a – Czyżewski Oliwier, Dmitrzak Karol, Kozłowska Jagoda, Kraszewski Aleksander, Grzechulska Aleksandra, Gutowska Małgorzata, Kamprowska Alicja, Podgórska Zoya. Klasa 2b – Bakierski Leon, Wadecka Hanna, Dombrovska Lilly, Zdanowicz Zofia, Kogut Felicja. Klasa 3a – Grzywińska Oliwia, Kochanowska Iga, Ogińska Idalia, Jarzyńska Maja, Brzustewicz Amelia, Przybecki Krzysztof. Klasa 3b – Cacan Izabela, Dębowska Gabriela, Sarnowski Nikodem, Kraszewska Zofia, Święcki Jakub, Klingenberg Emil. Klasa 4a – Rutkowski Szymon 5,28; Siwiec Bartosz 5,15; Węgier Zuzanna 4,85; Szkutnik Nadia 4,78. Klasa 4b – Jędrzejewski Jakub 5,27; Baliński Franciszek 5,18; Reducha Helena 5,09; Kawka Paulina 5,02; Kotowska Antonia 4,86; Lejczak Oliwier 4,84; Kogut Jan 4,82; Zima Janusz 4,80; Mucha Barbara 4,73. Klasa 5a – Olejnik Natalia 5,06; Marika Szaflik Marika 4,98; Oliwia Maćkiewicz Oliwia 4,96; Oskar Rzepny Oskar 4,89; Borowska Maja 4,75; Marcel Tokarski Marcel 4,75. Klasa 5b – Sosnowska Maja 4,71. Klasa 5c – Grochowska Patrycja 5,20; Lede Laureen 5,20; Ligęza Amelia 5,15; Werra Maria 4,80; Biesek Lena4,75. Klasa 6a – Dorota Krasowska Dorota 5,21; Łyko Kornelia 5,08; Kosy Oliwia 5,00; Czarnecka Julita 5,00; Miklewicz Wiktoria 4,92; Ulewska Antonina 4,88; Gadulski Bartosz 4,85; Volchkova Sofiia 4,73; Łęgowski Maciej 4,71. Klasa 6b – Kowalski Piotr 5,20; Lede Vanessa 4,83; Zablińska Oliwia 4,73; Grodzka Dominika 4,70. Klasa 7a – Szwed Jarosław 4,68. Klasa 7b – Piłkowska Patrycja 5,02; Weiss Laura 4,83; Kawka Weronika 4,73. Klasa 8 – Hawrylicz Zofia 4,71.

Bezpłatne badanie wzroku.

22 lutego br. przy Gminnym Ośrodku Kultury w Ryjewie będzie można sobie zbadać wzrok. Stanie tam tzw. Opto – Bus, w którym będzie dokonywana komputerowa kontrola wzroku. Badanie to odbędzie się w godzinach 1130 – 1300. Aby móc się przebadać, należy się zapisać telefonicznie – 690 070 902. Badanie to odbędzie się pod katem ostrości wzroku. Ponadto będzie możliwość zakupienia okularów do pracy przy komputerze, dla kierowców, do czytania i chodzenia czy okularów progresywnych. Podobno w atrakcyjnych cenach – ale tego to już nie wiem.

Szkoła Podstawowa w Straszewie

Najlepsi w Straszewie to: Klasa 1 – Hanna Dziuk, Konstanty Jaroszyński, Antoni Euskirchen, Hanna Solińska. Klasa 2 – Karolina Zablińska, Kacper Sikorski. Klasa 3 – Wiktor Soliński. Klasa 4 – Hubert Detmer – 5,00; Marcel Samulewski – 5,00. Klasa 5 – Lilianna Kołakowska – 4,92. Klasa 6 – Kacper Chruściński – 4,75. Klasa 7 -Lena Tamska – 5,29.

Manewry wojskowe

Uwaga kierowcy ! Od 12 lutego br. na terenie całej Polski odbywają się manewry wojskowe NATO. W związku z tym na drogach naszego kraju odbywa się ruch kolumn wojskowych, które poruszają się w ramach ćwiczeń STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24. Na naszym terenie, za Wisłą, w dniach 4-6 marca br. w Opaleniu ograniczony zostanie ruch pojazdów cywilnych (głównie na trasie od drogi krajowej 91 przez ulice Warneckiego i Spacerową, aż do przeprawy promowej). Po tych drogach poruszać się będą tylko mogli kierowcy mający identyfikatory, będący mieszkańcami Opalenia z ul. Spacerowej. Główne ćwiczenia odbędą się w dniu 5 marca br. Wojsko prosi o zachowanie szczególnej ostrożności, gdyż duża ilość sprzętu wojskowego stwarzać może niebezpieczeństwo dla cywili.

Jadłodzielnia

W wielu miejscowościach naszego kraju, ale i też na terenie naszego powiatu (Kwidzyn, Gardeja) działają tzw. jadłodzielnie. To nic innego, jak duże lodówki, w których można zostawić nadmiar jedzenia. Jedzenie, z którego skorzystać mogą osoby potrzebujące, znajdujące się w trudnej sytuacji. Niestety – marnuje się u nas dużo żywności (zapewne i w Ryjewie) – i zamiast wyrzucać ją, można by się tą żywnością podzielić. Może warto pomyśleć o zakupie takiej lodówki – może zróbmy zbiórkę, może urząd coś dofinansuje, może GOPS, może nasze obydwie parafie, można zrobić zbiórkę w szkołach… i wspólnymi siłami zrobimy coś dobrego. Oczywiście ktoś musiałby się zająć organizacją takiej zbiórki, ale wydaje się, że nie jest to zbytnio skomplikowana sprawa. Rzucam myśl …

Do woja marsz, do woja…

No, może nie od razu, ale może w przyszłości. Kto wie… Mężczyźni z rocznika 2005 będą mieli obowiązkową kwalifikację wojskową. Odbędzie się ona 3 kwietnia br. w godzinach 800- 1300 w budynku Starostwa Powiatowego w Kwidzynie, ul. Kościuszki 29b w pokoju nr 304 (II piętro). Dzisiaj zawód żołnierza staje się dosyć atrakcyjny i podejrzewam, że część poborowych być może zrealizuje się w roli obrońcy Ojczyzny.

Ranking gmin w woj. pomorskim

Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej opublikowała swój ranking gmin naszego województwa. Ranking obejmuje rok 2023, ale dotyczy danych za rok 2022. W rankingu nie są ujęte miasta wchodzące w skład Trójmiasta oraz miasto Słupsk. Oceniano: dochody własne gmin; wydatki majątkowe i inwestycyjne; zadłużenie gmin; wydatki bieżące na administrację; pozyskane środki z Unii Europejskiej; podmioty zarejestrowane w REGON; wyniki egzaminu ósmoklasisty; saldo migracji; wydatki na kulturę; środki przekazane na organizacje pozarządowe; wydatki na ochronę powietrza; rozwój sieci kanalizacyjnej; przyrost naturalny; miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego; wydatki bieżące na oświatę; nakłady na szkolenia dla pracowników samorządowych. Pośród gmin wiejskich I miejsce zajęła gm. Kosakowo, przed gm. Kolbudy i gm. Pruszcz Gd. Wśród gmin miejsko-wiejskich najlepsza była gm. Władysławowo, przed Jastarnią i Żukowem. Gminy miejskie to wygrana Krynicy Morskiej, przed Łebą i Pruszczem Gd. Nasz gmina uplasowała się na 95 miejscu w punktacji wszystkich gmin (sklasyfikowano 119). Gminy naszego powiatu zajęły: 11 miejsce miasto Kwidzyn; 71 miejsce gmina Kwidzyn; 80 miejsce gmina Sadlinki; 95 – gm. Ryjewo; 108 miejsce gm. Prabuty i 113 miejsce gm. Gardeja. W kategorii gmin wiejskich Ryjewo zajęło 62 miejsce; gm Kwidzyn – miejsce 43; gm. Sadlinki – miejsce 50; gm. Gardeja – miejsce 76 (sklasyfikowano 81 gmin). Oczywiście należy na ten ranking spojrzeć ostrożnie i nie wyciągać zbyt dalekich wniosków, gdyż gminy są na różnych etapach rozwoju, usytuowaniach (np. blisko dużych miast, położonych w miejscach atrakcyjnych itp.), różnej strukturze demograficznej itd. Ranking, jak to ranking – można zastosować inne kryteria i wyniki wówczas mogę być diametralnie różne. Jaki wnioski można wyciągnąć dla naszej gminy? Można znaleźć i plusy i minusy, ale wyciągać jakieś wiążące wnioski, to zadanie bez sensu. Podaję te wyniki jako pewnego rodzaju ciekawostkę.

Krzywym okiem…

Po zatrzymaniach Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika zastanawiałem się w jakim kraju my żyjemy. W kraju, gdzie pałac prezydencki staje się miejscem, które gości osoby prawomocnie skazane, gdzie za przestępstwo nadużycia władzy, co niektórzy, ogłaszają tychże skazanych, więźniami politycznymi. W kraju, gdzie prezydent ułaskawia osoby nie ukarane wyrokami prawomocnymi – czyli de facto osoby niewinne. I twierdzi, że nic nie zmieni jego postanowienia. W kraju, gdzie ten sam prezydent, zmienia jednak swoje zdanie i powtórnie ułaskawia skazanych (tym razem prawomocnymi wyrokami), przyznając się tym samym, że wcześniejsze ułaskawienie było jednak nieprawne. Ale nie ułaskawia ich szybko – chociaż mógł spowodować, że wyszliby z więzienia dosłownie w godzinę po jego decyzji. Ale polityka zwyciężyła. Niech sobie jeszcze posiedzą… za to będzie teraz można ciągle powielać narrację o więźniach politycznych. Pada pytanie: czy w tym przypadku (zgodnie z przepisami prawa) występują „szczególnie ważne powody”, aby ich zwolnić z więzienia już teraz, natychmiast – bo pomimo wszczętego procesu ułaskawiania, kara jest dalej wykonywana. Wydaje się, że nie… Żyjemy w dziwnym kraju. W kraju, gdzie co niektórzy nie potrafią pogodzić się z wolą wyborców – i robią wszystko, aby „gorączka polityczna” nie spadała poniżej stanu wrzenia. Gdzie prawo jest tak „zaplątane” – że nikt nie ma pojęcia jak z tego patu wyjść. Gdzie poszczególne Izby w Sądzie Najwyższym wydają sprzeczne wyroki w tych samych sprawach, gdzie Trybunałem Konstytucyjnym kieruje osoba będąca „odkryciem towarzyskim” prezesa byłej partii rządzącej. Gdzie okazuje się, że nic nie grozi temuż prezesowi i nie musi się angażować tysięcy policjantów do jego ochrony. Gdzie słowo „partia” stawało się synonimem słowa „państwo”. Gdzie dziennikarze publicznej telewizji zarabiali więcej od prezesów dużych banków czy firm. Gdzie padają słowa, że: „Trzeba słuchać ludu, obiecać im, czego oczekują, a potem wygaszać ich oczekiwania. Mają zap***ać za miskę ryżu”, lub „Z tym Wehrmachtem to lipa, ale jedziemy w to, bo ciemny lud to kupi”. Mógłbym cytować wiele takich wypowiedzi. I tak na koniec, nasunęły mi się słowa Bismarcka o nas „Dajcie Polakom rządzić, a sami się wykończą”. Chociaż z kolei słowa angielskiego historyka Normana Davisa wlewają trochę optymizmu: „Wydaje się, że kraj ten (czyli Polska) jest nierozerwalnie związany z niekończącą się serią katastrof i kryzysów, które – w sposób paradoksalny – stają się źródłem jego bujnego życia. Polska znajduje się bez przerwy na krawędzi upadku. Ale jakimś sposobem zawsze udaje jej się stanąć na nogi”. Mamy nowy rząd – zobaczymy, czy on potrafi „pozszywać’ nasz naród. Tu jestem lekkim optymistą i tego optymizmu wszystkim nam życzę…

Wybory, wybory, wybory ….

Ledwo minęła gorączka w wyborach do Sejmu i Senatu, a już mamy kolejne wybory. Przed nami wybory samorządowe – jakże ważne dla lokalnych społeczności. Będziemy wybierać radnych gminnych, radnych powiatowych i radnych wojewódzkich. Ponadto będziemy wybierać nowe władze, czyli wójtów i burmistrzów. Powoli organizują się komitety wyborcze, gdyż kalendarz wyborczy narzuca terminy, które trzeba zachować, aby móc startować w wyborach. I tak do 12.02.br. należało zawiadomić właściwego komisarza wyborczego o utworzeniu komitetu wyborczego; do 22.02.br. zgłaszanie kandydatów na członków terytorialnych komisji wyborczych; do 4.03.br. do godz. 1600 zgłaszanie list kandydatów na radnych; do 8.03.br. zgłaszanie kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych; do 13.03.br. przyznanie numerów list wyborczych, które zarejestrowały listy co najmniej w połowie okręgów w wyborach do sejmików; do 14.03.br, do godz. 1600, zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów, prezydentów miast; do 18.03.br nadanie numerów list wyborczych komitetom, które zarejestrowały co najmniej jedną listę kandydatów do rady powiatu; 5.04.br. koniec kampanii wyborczej; 7.04.br. w godz. 700 – 2100 – wybory. Chciałbym poinformować moich Czytelników, że chciałbym raz jeszcze wystartować w wyborach do Rady Powiatu. Będąc radnym przez parę kadencji w Radzie Powiatu Kwidzyńskiego jestem (nieskromnie pisząc) doświadczonym radnym, który „wie co w trawie piszczy”. Wiem, że są też inni kandydaci, ale póki co, te informacje jakie posiadam są nieoficjalne i nie mogę ich publikować. Mogę napisać tylko, że wspólnie ze mną, chęć kandydowania wyrażają również Grzegorz Sawiński i Anna Jarema. Na pewno w kolejnym numerze będę miał więcej informacji, którymi się z Wami, moimi Czytelnikami podzielę.

Pielgrzymka do Grecji

Ksiądz proboszcz z parafii bł. M.Kozala w Ryjewie zaprasza na pielgrzymkę – „Śladami św. Pawła Apostoła do Grecji”. Planowany termin tej pielgrzymki to 23-30.04.br. W planie, lot z Warszawy do Aten, nocleg i następnego dnia zwiedzanie Akropolu, kościołów bizantyjskich, gmachu parlamentu, spacer po Atenach. W następnym dniu zwiedzanie Delf, świątyni Apollina, klasztor bł. Łukasza z XI w. Kolejny dzień to kolejne miasta – Kavala i Filippi. Następny dzień to Saloniki – zwiedzanie miasta i przejazd do Werii, kolejnego miasta związanego z postacią św. Pawła. 6 dnia zwiedzanie słynnych Meteorów (klasztory na skałach) oraz miejsca bitwy pod Termopilami. 7 dzień to Korynt, Kenchry, Epidaurus. 8 dnia powrót do Polski. Przy pełnej obsadzie pielgrzymki tj. 42 osobach, koszt wynosi 4470,00 zł + 250 Euro (bilety wstępu, przewodnicy, pilot, taksy klimatyczne). Przyznać muszę, że plan pielgrzymki jest bardzo interesujący. Szczegóły oraz zapisy – ks. Krzysztof Sękuła tel. 515 164 250 oraz– strona internetowa parafii.

Ogólnopolski Turniej Piłki Ręcznej

W dniach 15-17.12.2023r.w Ryjewie odbył się Ogólnopolski Turniej Piłki Ręcznej – dziewcząt rocz. 2010. W turnieju udział wzięło 10 drużyn. Najlepszą ekipą okazała się drużyna UKS Banino, która w finale pokonała UKS Olimpijczyka Budzyń 16-12. III lokatę zajęła drużyna MKS Brodnica, która w meczu o najniższy stopień podium, pokonała UKS Siódemkę Osowa Gdańsk 14-11. Ryjewski Bellator uplasował się na VI pozycji, ulegając w meczu o V miejsce UKS Liderowi Sławno 13-24. Dziewczęta trenerki Bożeny Biernat w swoich meczach wygrały z SP 4 Tczew 11-6, Olimpijczykiem Kowalewo Pom. 18-13, SP 12 Tczew 17-10 i uległy MKS Brodnicy 11-15, UKS Siódemce Osowa Gdańsk 12-13 i w ostatnim meczu UKS Liderowi Sławno 13-24. Organizatorzy wyróżnili niektóre zawodniczki – z ekipy ryjewskiej wyróżniono Klaudię Brozdowską. Trzydniowe zmagania dostarczyły wielu wrażeń oraz stały na wysokim poziomie. Kolejny turniej (także trzydniowy) planowany jest w miesiącu marcu i obejmować będzie młodsze dziewczęta – rocz. 2012.

Ranking „Perspektyw”

Już po raz XXVI „Perspektywy” opublikowały swój ranking liceów ogólnokształcących i techników. Najlepszym „ogólniakiem” w 2024r. w Polsce zostało XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, które wyprzedziło V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie i XII LO w Szczecinie. Z pomorskich liceów najwyżej, bo na miejscu IV uplasowało się III LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej w Gdyni. 245 miejsce zajęło Społeczne LO im. Polskich Noblistów w Kwidzynie, 397 miejsce zajęło II LO im. Stanisława Staszica w Kwidzynie, a miejsce 599 zajęło I LO im. dr. Władysława Gębika w Kwidzynie. Sklasyfikowano 1431 szkół. W naszym województwie najlepsze było oczywiście III LO z Gdyni, przed V LO im. Stefana Żeromskiego w Gdańsku i Gdańskim Liceum Autonomicznym w Gdańsku. 16 lokatę zajęło Społeczne LO w Kwidzynie, 26 miejsce – II LO w Kwidzynie, 37 miejsce – I LO w Kwidzynie, 69 lokatę zajęło Niepubliczne LO – Szkoła Mistrzostwa Sportowego ZPRP w Kwidzynie, 72 miejsce zajęło LO w Zespole Szkół im. Jana Kasprowicza w Sztumie, a 73 miejsce zajęło Sportowe LO w Kwidzynie. Rankingiem objęto 83 licea. W kategorii techników najlepsze w tym roku okazało się Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie, przed Technikum Mechatronicznym nr 1 im. Piotra Drzewieckiego w Warszawie oraz Technikum Elektronicznym im. Obrońców Lublina 1939 w Lublinie. Z pomorskich techników najwyżej, bo na 21 miejscu uplasowało się Technikum nr 4 w Zespole Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. Z kwidzyńskich techników 370 było Technikum nr 2 w Zespole Szkół nr 2 im. Marii Skłodowskiej – Curie. Natomiast Technikum nr 1 z Zespołu Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica zajęło 374 miejsce. Sklasyfikowano 1231 techników z całej Polski. W naszym województwie najlepsze było oczywiście Technikum nr 4 z Gdańska, przed Technikum w Zespole Szkół Informatycznych w Słupsku i Technikum nr 2 w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. I Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte w Kartuzach. Pośród techników kwidzyńskich 22 miejsce zajęło Technikum nr 2; 23 miejsce zajęło Technikum nr 1, a 69 miejsce zajęło Technikum nr 3 w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Sztumskie Technikum nr 1 z Zespołu Szkół im. Jana Kasprowicza zajęło 55 lokatę. Sklasyfikowano 69 szkół. Oczywiście liceów i techników w Polsce i naszym województwie jest więcej, ale aby się znaleźć na liście rankingowej należało osiągnąć oznaczony próg punktowy. Kapituła oceniała sukcesy w olimpiadach, wyniki z przedmiotów maturalnych obowiązkowych, wyniki maturalne z przedmiotów dodatkowych oraz wyniki egzaminów zawodowych. Z kolei licea były oceniane na podstawie trzech pierwszych wyżej wymienionych kryteriów.

Śląskie wojaże

W okresie ferii zimowych udało mi się wygospodarować parę dni urlopu i wraz z moją szanowną małżonką ruszyliśmy na podbój Dolnego Śląska. Czasu nie było zbyt wiele, ale prawie wszystko co zaplanowaliśmy – to zwiedziliśmy. A że jest tam co zwiedzać, to wiadomo. Pierwszy dzionek to Wrocław, leniwe spacerki po Starym Mieście, wizyta w najstarszej knajpce Wrocławia (a być może i w Europie) czyli w Piwnicy Świdnickiej, której początki sięgają XII wieku i od tamtej pory, nieprzerwanie! aż do dzisiaj jest czynna. Na drugi dzień wyjazd do Świdnicy. Pięknego miasteczka, które po prostu zachwyca swoją architekturą. Spośród wszystkich zabytkowych budowli najpiękniejszy jest niewątpliwie Kościół Pokoju. Świątynia kościoła ewangelicko – augsburskiego po prostu zachwyca swoją urodą. Punkt obowiązkowy dla wszystkich, którzy będą zwiedzać Dolny Śląsk. A kawa w dawnym Domu Stróża smakuje wybornie. Ratusz, ryneczek, cudne kamienice. Obowiązkowa fotka na ławeczce, na rynku, z Marią Cunitz (astronomką, mieszkanką tego miasta). Wizyta w ambasadzie San Escobar, zwiedzenie katedry świdnickiej – jakże innej od Kościoła Pokoju, ale równie pięknej. Dalszy etap zwiedzania to Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Wiernie odtworzona jedna z najstarszych kopalni wałbrzyskich, pozwala spojrzeć na pracę górników z ich perspektywy. Spacer szybami górniczymi jest niezapomniany, Kolejny punkt naszej wizyty to Ząbkowice Śląskie. Kolejne cudowne miasteczko o pięknej zabudowie. Rynek z niesamowitym ratuszem, kamieniczki, no i zamek, Krzywa Wieża i na deser wizyta u dr. Frankensteina. Miasto od XIII w. do 1945r. nazywało się Frankenstein, no i trzeba tam być, aby poznać „aferę grabarzy”, dzieje powstania słynnego dzieła „Frankenstein”, który napisała Mary Shelley. Na pewno jeszcze wrócimy do tego miasteczka. Kolejny cel to twierdza Kłodzko. Niesamowita budowla z przełomu XVII i XVIII w. Spacer trasą podziemną, biegnącą korytarzami wyrytymi pod miastem dostarcza fajnych wrażeń. Most Gotycki na rzece Młynówce, Stare Miasto z ratuszem, kolegiata kłodzka i muzeum ziemi kłodzkiej (którego nie zdążyliśmy zwiedzić) to największe atrakcje tego miasteczka. Czas nas niestety gonił, bo przed nami jeszcze była wizyta w Kamieńcu Ząbkowickim , gdzie znajduje się przecudowny pałac Marianny Orańskiej – niezwykłej księżnej niderlandzkiej. To kolejny obowiązkowy cel zwiedzania na Dolnym Śląsku. Być tam i nie zwiedzić tego pałacu, to tak jak być w Rzymie i nie być w Watykanie. Historia tego pałacu i jej fundatorki jest niesamowita. Następny punkt to słynny zamek Czocha. Chyba najbardziej tajemniczy zamek w Polsce, który nie zdradził jeszcze wszystkich swoich tajemnic, a podejrzewam, że jest ich jeszcze dużo. Fajnie zachowany zabytek a na dodatek tak bardzo tajemniczy, że chętnych do jego zwiedzania (bez względu na porę roku) jest zawsze dużo. Ostatni punkt naszej dolnośląskiej wizyty to Oleśnica. Oczywiście starówka, zamek książąt oleśnickich z pałacem wdów, bazylika. Jak na parę dni to udało nam się trochę zwiedzić. Ale, aby nadelektować się tymi wszystkimi zabytkami, to trzeba na pewno więcej czasu. Ale warto…

Rozwiązanie zagadki i nowa zagadka

Poprzednia zagadka dotyczyła najsłynniejszego obrazu, czyli „Mony Lisy”. Pytanie brzmiało: na jakiej desce Leonardo da Vinci namalował to dzieło. Prawidłowa odpowiedź to B – czyli była to deska topolowa. Tym razem szczęście uśmiechnęło się do Marceliny Werner, którą zapraszam po odbiór słodkiej nagrody, do sekretariatu szkoły. A dzisiejsza zagadka brzmi: jaką postać namalował Leonardo da Vinci na obrazie „Chrzest Chrystusa” ; A – św. Jana, b – Chrystusa, C – aniołka siedzącego bokiem, D – aniołka siedzącego przodem. Odpowiedzi proszę przesłać na mojego maila.

5 komentarzy

  1. Anonim 2024-03-24 o 14:45 - Odpowiedz

    Ja pitole…. ***** kandyduje do rady powiatu xD
    Czemu zawsze największe nieroby się pchają do stanowisk samorządowych?

  2. Anonimowa 2024-03-24 o 14:45 - Odpowiedz

    ***** nierób się pcha do rady powiatu….
    Pls powiedzcie stop utrzymywaniu nierobów z publicznej kasy

  3. Sebastian M. Chyła 2024-03-28 o 13:26 - Odpowiedz

    Drogi Hejterze, może wizyta u psychiatry pomoże wyleczyć się z kompleksów. Życzę ci zdrowia!

  4. Maria 2024-03-28 o 16:02 - Odpowiedz

    A ten młody ***** to nie pomylił przypadkiem Parti ? Znając moją wiedze raczej za chołownią nie stoi. Widać że jest niedoświadczony i aby się nachapać tylko. To jest Leń pospolity .

    • Sebastian Chyła 2024-03-28 o 16:11 - Odpowiedz

      Niech pani nie wnosi swojego rynsztoku do Internetu. Życzę zdrowia, kompleksy się leczy!

Zostaw komentarz